פורטנייט: כל מה שצריך לדעת על המשחק הזה

פורטנייט: כל מה שצריך לדעת על המשחק הזה

פורטנייט הוא עדיין אחד ממשחקי הווידאו הפופולריים ביותר – והמדוברים ביותר – לטווינרים ומעלה. הנה המדריך שלנו ליסודות, ועצות לעידוד ילדים לשחק בבטחה ובמתינות.

מה זה פורטנייט ואיך משחקים אותו?

בפורטנייט, שחקנים משתפים פעולה כדי לשרוד בסביבה של עולם פתוח, על ידי מאבק בדמויות אחרות הנשלטות על ידי המשחק עצמו, או על ידי שחקנים אחרים. אלימות היא סרט מצויר, אך כמה דמויות וסצינות עלולות להפריע לשחקנים צעירים יותר.

המצב של שחקן יחיד או שיתוף פעולה (משוחק עם חברים) כולל להילחם ביצורים דמויי זומבים. אך המצב הפופולרי ביותר של פורטנייט הוא פלטפורמת המולטי-פלייר העצמאית העומדת בפני עצמה, Fortnite Battle Royale, בה עד 100 שחקנים נכנסים למשחק מקוון, ומתחרים באופן אינדיבידואלי או כחלק מחוליות של עד ארבע, להיות השחקן האחרון שעומד בתוך זירת קרבות אשר הולכת ופוחתת.

כדי לשחק, שחקנים ליצור חשבון על ידי מתן כתובת דוא”ל, שעליהם לאמת, ויצירת שם משתמש. אין תהליך אימות גיל.

מדוע פורטנייט כל כך פופולרי?

  • זה בחינם, וזמין במגוון עצום של מכשירים – סוני 4, Nintendo Switch, XBox One, PC, Mac, iOS וכמה מכשירי אנדרואיד.
  • המשחק פשוט אך סוחף במיוחד. משחקים מרובי משתתפים נמשכים עד 30 דקות, והשחקנים יכולים להיכנס במהירות למשחק חדש, מה שהופך מפגשים ארוכים לקלים ביותר.
  • הוא מעוצב בצורה אטרקטיבית ועם עדכונים שבועיים ואתגרים הוא מתפתח כל הזמן.
  • מטבע במשחק – V-bucks – מאפשר לשחקנים להשלים אתגרים לקבלת תגמולים.
  • זה ענק מבחינה תרבותית, עם מדיה חברתית מאסיבית (באמצעות אפליקציות וידיאו וסטרימינג כמו YouTube ו- Twitch), כך שילדים עלולים להרגיש שהם נשארים בחוץ אם הם לא משחקים.

האם יש מגבלות גיל?

בגלל הסצנות התכופות של אלימות מתונה, פורטנייט מדורגת 12+ על ידי PEGI, מידע פאן-אירופי. אך כמו במשחקים רבים מסוג זה, הרבה ילדים מתחת לגיל 12 משחקים, לכן חשוב שההורים יהיו מודעים לחששות הבטיחות שעלו וכיצד לעזור לילדיהם לשחק בבטחה.

משחק מרובה משתתפים

מצב הקרב רויאל של פורטנייט הוא משחק מרובה משתתפים שבו, באופן אינדיבידואלי או בקבוצות, שחקנים מרחבי הגלובוס מתייצבים זה מול זה במשחקים מהסוג האחרון שעומד על אדם אחרון ובו מעורבים עד 100 שחקנים.

מהמצב הזה החששות הבטיחותיים האמיתיים סביב פורטנייט נובעים, ובמיוחד פונקציונליות הצ’אט הבלתי מתווכת שלה – מכיוון שהנגנים פתוחים לתקשורת, באמצעות קול או על גבי המסך, מכל מי שהם משחקים איתו.

כמו במשחקים אחרים עם פונקציות צ’אט, ילדים עלולים להיות בסיכון לחשיפה לשפה בלתי הולמת, לקיצוניות או, במקרים קיצוניים, לטיפוח.

אילו צעדים תוכלו לנקוט כדי להגן על ילדכם?

  • אם פותחים חשבון, חשוב שהם לא ייצרו שם משתמש שיכול למסור פרטים אישיים כלשהם. אין גם תהליך אימות גיל. לכן, שימו לב לסיכונים אם לילדכם יש או רוצה לפתוח חשבון.
  • פורטנייט מציעה שלוש רמות של הגדרות פרטיות: ציבורית, בה כל אחד יכול להיכנס למסיבה המקוונת של ילדכם; חברים, שבהם רק חברים יכולים להצטרף למסיבה; ופרטי, מה שאומר שאף אחד לא יכול להיכנס למסיבה של ילדך מבלי שהילד עצמו יזמין אותו. דנו ברמה המתאימה לילדכם.
  • Fortnite מאפשר גם השבתה של צ’אט קולי. הפוך את עצמך ואת ילדך להכיר את הגדרות המשחק, ואם אתה סבור שזה לא הולם, השבת את הצ’אט הקולי.
  • שוחחו עם ילדכם על קשר לא רצוי ואמרו לו מה לעשות אם מישהו מדבר איתם בצורה מגעילה או בלתי הולמת, או מבקש מהם מידע אישי. בקש מהם לבוא אליך אם הם לא בטוחים בקשר לא רצוי או שנחשפו למשהו לא הולם.

במידה ואתם עדין חוששים שלא הבנתם מספיק על מדבר המשחק, הנה מדריך שעשינו להורים לילדים בפורטנייט, הסבר מפורט ומעמיק.

איך אתה יכול לדווח על קשר בלתי הולם בין הילד שלי לשחקן אחר?

פורטנייט מציעה כלי משוב במשחק בתפריט הראשי של המשחק כדי לדווח על התנהגות שחקנים גרועה. אתה יכול גם לשלוח דוא”ל ל- Epic Games, היוצר של פורטנייט, דרך האתר שלהם – ולדווח על כל חשש שיש לך.

אתה יכול גם לבקש ייעוץ ולדווח ל- CEOP, פיקוד ניצול ילדים והגנה מקוונת, באמצעות מרכז הבטיחות המקוון שלהם.

רכישות במשחק

מטבעות של פורטנייט
מטבעות של פורטנייט

פורטנייט חופשית לשחק, אך על ידי רכישת כרטיס קרב עונתי, בעלות של 7.99 ליש”ט ונמשך עונת קרב רויאל מלאה (כשלושה חודשים), תוכלו לקבל תגמולי בונוס, כגון עורות. האפשרות לקנות תוספות למשחק יכולה להיעשות באמצעות V-Bucks, המטבע של פורטנייט. אתה יכול לרכוש V-Bucks במזומן או להרוויח יותר V-Bucks באמצעות רכישת כרטיס קרב עונתי, שעולה שוב כסף. כל הפריטים שניתן לקנות עם V-Bucks הם פשוט אסתטיים ואינם משפיעים על המשחק.

כמו בכל המשחקים המציעים רכישות מתוך האפליקציה, חשוב לוודא שלילדים אין גישה לפרטי כרטיס האשראי של הוריהם. חשוב גם לדון עם הילדים כיצד רכישות במשחק נועדו לפתות אותם ולהוציא כסף. עם זאת, אם הם עדיין נחושים ברצונם לרכוש פריטים במשחק, לאפשר להם לעשות זאת בכספי הכיס שלהם יכול להיות דרך נהדרת להעניק לילד תחושת עצמאות גדולה יותר.

יוצרי המשחק Epic נאלצו לאחרונה להוציא הצהרה המייעצת כיצד משתמשים יכולים להגן על חשבונותיהם. זה כלל אתרי צד שלישי המפרסמים כוזב V-Bucks בחינם בתמורה למידע אישי. הם כללו גם רשימה של טיפים ועצות אבטחה.

האם המשחק ממכר?

בעקבות הפופולריות הרבה של פורטנייט – כיום מדווחים על 45 מיליון שחקנים – היו מספר דיווחים שקראו לפורטנייט ממכרים לילדים וטענו כי המשחק מעורר זעם הקשור לתחרות.

במיוחד מרובי המשתתפים פופולריים בגלל התדירות הקצרה יחסית, אך הגבוהה של המשחקים. משחק של שחקן יכול להימשך בין מספר דקות ועד לסביבות 30 דקות. האפשרות להצטרף למשחק אחר היא מאוד פשוטה ומהירה לביצוע, ולכן מפתה שחקנים עם האפשרות ‘במהירות’ עוד משחק אחד ‘.

עם זאת, נטען כי פורטנייט יכול לקדם תכונות ומיומנויות חיוביות אצל ילדים וצעירים; כמו עבודת צוות, זריזות ותגובות מהירות.

חשוב, אם ילדכם משחק, לדבר איתם מהי כמות המשחק המתאימה ומתי. חשוב גם להבין את האלמנט הסוחף של המשחק ולכבד שהם עשויים להיות מושקעים רגשית במשחק. זכור כי משחקים מרובי משתתפים נמשכים עד 30 דקות בלבד, ולכן הגדרת כמויות משחק מתאימות היא קלה מבלי למשוך את התקע במשחק שלהם.

הפופולריות של סרטוני פורטנייט

קטעי וידאו של פורטנייט ויוצריהם ראו פריחה גדולה לא פחות בפופולריות ככל שהמשחק גדל. לנינג’ה, גיימר הפורטנייט הפופולרי ביותר, יש 9.1 מיליון מנויים בערוץ היוטיוב שלו וארגן זרם בשירות הסטרימינג עווית עם הראפר דרייק, שהביא 635,000 צופים חיים (שיא עולמי לצופים לזרם).

אותם דאגות קיימות גם לגבי סרטוני פורטנייט כמו לכל סרטון ב- YouTube: למעשה, משתמשים בשפה גסה ודיון בנושאים ההחלולים להיות בלתי הולמים לגיל ילדך.

כדי להימנע מכך אתה יכול להפעיל את המצב המוגבל של YouTube כדי לפרסום תוכן לא הולם. לחלופין, לדון עם ילדכם במה הוא צופה ואז נראה בו איתם כדי שתוכלו להחליט בעצמכם האם זה מתאים לילדכם או לא.

מה זה ‘רצועת פורטנייט’?

‘רצועת פורטנייט’ היא מגמה הכוללת שחקן (כמעט תמיד זכר) ובן לוויה (כמעט תמיד נקבה) במשחק פורטנייט, אך על כל ‘הרוג’ שהשחקן מקבל, על המלווה להסיר פריט לבוש אחד.

ניווט מהיר בכתבה